Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
RA
Königslied
V-LN: 2526164 - V-ID: 117059
Trakehner Brauner
(E/E a/a)
Sto
Omfattande genetik: E/E a/a
163cm MNKH
Registreras som en sporthästen
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 01.01.2018
Omfattande genetik
Sport
VS: Kl.M
Ägarhistoria
Uppfödd av
Gestüt Rheinau
(Baronesse)
Ägs av
Sternhof
(May)
Ägdes av
1. Gestüt Rheinau
(URL)
(Baronesse)
RA Freibeuter
v-LN: 4275921
Dunkelbrauner Trakehner
Parforce
v-LN: 6542378
Rappe Trakehner
Habicht
Trakehner
Punchestown Lady
Trakehner
Freidank
v-LN: 9155098
Schimmel Trakehner
Butzemann
Freifrau
RA Königstochter
v-LN: 6356463
Rappe Englisches Vollblut
Pegasus Patrol
v-LN: 3541968
Brauner Englisches Vollblut
Fusaichi Pegasus
Englisches Vollblut
Mien
Englisches Vollblut
Königin
v-LN: 2016720
Rappe Englisches Vollblut
Gato del Sol
Kyleigh
Avkomma i registret
Königslied har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
Königslied har ingen mer information
Bedöm
RA Königslied hasn't qualified for evaluation yet.
Priser
Finalist Vesländisches Trakehnerchampionat 2022
2022-10-08
Sternhof
Vinningar i registret
Königslied är inte registrerad på någon association
Königslied nått 102 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
4
2024-05-13
Stutenschau mit VS-Schwerpunkt ab 4 Jahre, Abteilung 3
Shavaluke Trophy 2024
Gestüt Johannsen
Sternhof
Siobhan Troy
18
6.9)
2024-04-21
Stutenschau Trakehner
9. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Maximilian Hell
1
8.9)
2024-04-16
Geländepferdeprüfung A*, Abteilung 1
Young Stars
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
18
6.4)
2024-04-10
Geländepferdeprüfung A, Abteilung 1
Vielseitigkeit pur
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
13
7.6)
2024-03-29
Geländepferdeprüfung A, Abteilung 2
Saisonseröffnung: Wir begrüßen den Frühling!
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
1
9.4)
2023-10-28
Stutenschau Trakehner Junioren
8. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Alexander Fischer
18
6.4)
2023-10-14
Trakehner Stutenchampionesse Vorrunde, Abteilung 1
5. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Sternhof
Arendine Pirkko
43
5.8)
2023-10-14
Qualifikation Trakehner Geländepferdechampionat
5. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Sternhof
Arendine Pirkko
13
7.2)
2023-10-10
Geländepferdeprüfung Kl. A**, Abteilung 2
Late Entry YH
Pemberley Events
Sternhof
Arendine Pirkko
11
6.7)
2023-10-07
Geländepferdeprüfung Klasse A (4-6 Jährige), Abteilung 1
5. Herbstcup III
Turnierstall Keltie Strudwick
Sternhof
Arendine Pirkko
31
6.4)
2023-09-20
Geländepferdeprüfung der Klasse A, Abteilung 1
Vesländische Meisterschaften 2023
Schlosspark Schalingen
Sternhof
Arendine Pirkko
29
5.3)
2023-09-12
Geländepferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Eventing Club
Sportzentrum Redbird
Sternhof
Arendine Pirkko
19
5.0)
2023-09-09
Geländepferdeprüfung Klasse A (4+5 Jährige), Abteilung 3
5. Herbstcup I
Turnierstall Keltie Strudwick
Sternhof
Arendine Pirkko
22
2023-08-14
Stutenschau VS WB, Abteilung 2
Spontanes Geländevergnügen
Team James
Sternhof
Alexander Fischer
5
7.7)
2023-08-07
Geländepferdeprüfung A** (4- bis 6-jährig), Abteilung 2
Sandefelder Reitturnier
Pemberley Events
Sternhof
Arendine Pirkko
2
8.1)
2023-07-29
Geländepferdeprüfung A, Abteilung 2
Vielseitigkeit pur
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
14
6.6)
2023-07-21
Geländepferdeprüfung A*, Abteilung 2
Young Stars
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
7
7.2)
2023-06-24
Geländepferdeprüfung Klasse A (4-6 Jahre)
Buschzeit
Turnierstall Keltie Strudwick
Sternhof
Arendine Pirkko
8
6.9)
2023-06-19
Vielseitigkeit Kl. E - Dressur
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Sternhof
Arendine Pirkko
11
F:14 [4+10]/105.1s)
2023-06-19
Vielseitigkeit Kl. E - Springen
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Sternhof
Arendine Pirkko
3
F:1.2 [0+1.2]/03:37)
2023-06-19
Vielseitigkeit Kl. E - Gelände
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Sternhof
Arendine Pirkko
4
FS: 61.7 : D: 46.5 [8.] | J: 14 [11.] | XC: 1.2 [3.])
2023-06-19
Vielseitigkeit Kl. E - Gesamtwertung
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Sternhof
Arendine Pirkko
9
2023-06-19
Schau für VS-Stuten ab 3 Jahre, Abteilung 1
1. Johannsener Trakehnerfest
Gestüt Johannsen
Sternhof
Alexander Fischer
14
6.7)
2023-06-16
Geländepferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Eventing Club
Sportzentrum Redbird
Sternhof
Arendine Pirkko
14
6.7)
2023-06-15
Geländepferdeprüfung Klasse A, Abteilung 2
Couture Eventing Club
Sportzentrum Redbird
Sternhof
Arendine Pirkko
8
7.4)
2023-06-05
Geländepferdeprüfung A, Abteilung 3
Vielseitigkeit pur
Akazienhof
Sternhof
Arendine Pirkko
2
2023-05-15
Geländepferdeprüfung A (4 & 5jährige), Abteilung 1
Haffelsee Youngsters
Team James
Sternhof
Arendine Pirkko
7
7.4)
2023-05-13
Geländepferdeprüfung Klasse A, Abteilung 1
Couture Eventing Club
Sportzentrum Redbird
Sternhof
Arendine Pirkko
18
6.6)
2023-04-23
Stutenschau Trakehner
7. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Alexander Fischer
20
2023-04-15
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 3. Abt.
niemelow . A P R I L . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Sternhof
Siobhan Troy
4
2023-02-28
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 5
NCC Stutenclub IX
Nereus Competition Corner
Sternhof
Siobhan Troy
6
2023-02-28
Warmblut Stuten 4yo+ (Vielseitigkeitsschwerpunkt) - Abteilung 4
NCC Stutenclub IX
Nereus Competition Corner
Sternhof
Siobhan Troy
25
6.52)
2023-02-09
Springpferdeprüfung A - Zukunftspreis der Firma HippoVit, Abteilung 4
Hallenmeisterschaften 2023 - Tag 1
DS Lindenhof
Sternhof
Phineas Magdy
22
6.56)
2023-02-04
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 4
Young Stars
Akazienhof
Sternhof
Phineas Magdy
6
2023-01-30
Warmblut Stuten 4yo+ (Vielseitigkeitsschwerpunkt) - Abteilung 5
NCC Stutenclub VIII
Nereus Competition Corner
Sternhof
Siobhan Troy
10
2023-01-30
Warmblut Stuten Open (alle Klassen) - Abteilung 9
NCC Stutenclub VIII
Nereus Competition Corner
Sternhof
Siobhan Troy
28
6.0)
2023-01-28
Qualifikation Freispringchampionat der älteren deutschen Warmblüter
Freispringchampionat 2023
Akazienhof
Sternhof
Alexander Fischer
9
2023-01-16
Jungpferdeschau, Warmblutstuten 2- bis 5-Jährige, 3. Abt.
niemelow . J A N . 23 . show
Eventzentrum Zahr
Sternhof
Siobhan Troy
2
8.32)
2023-01-13
Zeitspringen A*, Abteilung 4
Late Entry Winterklassiker
DS Lindenhof
Sternhof
Phineas Magdy
240
2022-12-03
Warmblutstutenschau Runde 1
NCC Stolze Stuten 2022 (Warmblut)
Nereus Competition Corner
Sternhof
Lou Koller
5
7.2)
2022-11-07
Springpferdeprüfung A, Abteilung 5
Springtag
Turnierstall Kleemann
Sternhof
Phineas Magdy
11
7.7)
2022-11-06
Freispringen Vierjährige Warmblüter
6. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Alexander Fischer
24
5.4)
2022-11-06
Stutenschau Trakehner
6. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Alexander Fischer
14
7.5)
2022-10-31
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 1
Halloween Spectacle
Akazienhof
Sternhof
Phineas Magdy
9
8.4)
2022-10-11
Springpferdeprüfung A*, Abteilung 3
Springen pur
Akazienhof
Sternhof
Phineas Magdy
8
7.5)
2022-10-09
Finale Trakehner Reitpferdechampionat 4-Jährige
4. Vesländisches Trakehnerchampionat Finale
Sternhof
Sternhof
Maximilian Berens
16
6.7)
2022-10-08
Qualifikation Trakehner Reitpferdechampionat 4-Jährige
4. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Sternhof
Maximilian Berens
22
5.2)
2022-10-08
Trakehner Stutenchampionesse Vorrunde, Abteilung 10
4. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Sternhof
Kay Rosenstock
10
2022-04-30
Warmblut Stuten 4yo+ (Vielseitigkeitsschwerpunkt) - Abteilung 4
NCC Stutenclub VII
Nereus Competition Corner
Sternhof
Alexis Birker
6
7.8)
2022-04-26
Stutenschau, Abteilung 1
April April
Sporthorses Thompson
Sternhof
Alexis Birker
8
7.1)
2022-04-16
Stutenschau Trakehner Junioren
5. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Sternhof
Alexis Birker
5
7.6)
2022-03-28
Gewöhnungsprüfung Gelände (4 Jährig)
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
12
7.9)
2022-03-28
Eignung mit Gelände (4 Jährig)
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
6
7.7)
2022-03-28
Geländepferdeprüfung A** (4 Jährig)
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
35
6.6)
2022-03-22
Vielseitigkeit Kl. E - Dressur
Frühjahrsgeländetreff
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
61
F:15 [4+11]/106.9s)
2022-03-22
Vielseitigkeit Kl. E - Springen
Frühjahrsgeländetreff
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
75
F:41.6 [40+1.6]/03:38)
2022-03-22
Vielseitigkeit Kl. E - Gelände
Frühjahrsgeländetreff
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
74
FS: 107.6 : D: 51 [35.] | J: 15 [61.] | XC: 41.6 [75.])
2022-03-22
Vielseitigkeit Kl. E - Gesamtwertung
Frühjahrsgeländetreff
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
3
8.2)
2022-03-21
Gewöhnungsprüfung Gelände (4 Jährig)
Montagsturnier
Pferdesportzentrum Brachstein
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
4
2022-03-09
Geländepferdeprüfung E (3 & 4jährige)
Grosspferde mit Zukunft
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
1
2022-02-25
Indoor-Gelände A - Abteilung 3
Insel-Geländespringen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
27
2022-02-08
Stil-Geländeritt Klasse E - Abteilung 2
Hallengeländetag
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
4
2022-01-02
Vielseitigkeit Klasse E - Gruppe 3
Neues Jahr, neues Glück
Turnierstall Zille
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
16
2021-11-25
Geländepferdeprüfung E (3 & 4jährige)
Junge Stars
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
11
6.8)
2021-11-23
3jährige Stuten, Kat. Trakehner
VII. Championatstage, Tag 1 Juniors
Ribaneiro
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
37
5.9)
2021-11-16
Vielseitigkeit Klasse E - Dressur
Einfach bis Leicht
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
15
F:4 [4+0]/92.2s)
2021-11-16
Vielseitigkeit Klasse E - Springen
Einfach bis Leicht
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
7
F:0 [0+0]/03:03)
2021-11-16
Vielseitigkeit Klasse E - Gelände
Einfach bis Leicht
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
17
FS: 65.5 : D: 61.5 [37.] | J: 4 [15.] | XC: 0 [7.])
2021-11-16
Vielseitigkeit Klasse E - Gesamtwertung
Einfach bis Leicht
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
3
9.30)
2021-11-14
Trakehner Stutenchampionesse Vorrunde, 8. Abteilung
3. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Gestüt Rheinau
Sebastian Starick
11
9.30)
2021-11-14
Trakehner Stutenchampionesse Endring
3. Vesländisches Trakehnerchampionat
Sternhof
Gestüt Rheinau
Sebastian Starick
38
2021-11-04
Stil-Geländeritt Klasse E
Indoor Eventing am Haffelsee
Team James
Gestüt Rheinau
Siege van Vliet
Diese Seite wurde in 0.286 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.