Was soll das? Hier lesen!
Home
Hästar
Sök
Registrera
Stalla
Studbook
Turneringskalender »
Login
Registrera
RA
Quereinsteiger
V-LN: 2767570 - V-ID: 173085
Hannoveraner Brauner
(E/E a/A)
Hingst
Omfattande genetik: E/E a/A
171cm MNKH
Registreras som en sporthästen
Till den ursprungliga profilen
Born on (according to registry): 01.01.2016
Omfattande genetik
Sport
Springen Kl.S***
Ägarhistoria
Uppfödd av
Gestüt Rheinau
(Baronesse)
Ägs av
Gestüt Schwarze Perle
(Baronesse)
RA Quitsch Quatsch
v-LN: 8772729
Brauner Hannoveraner
Quatsch nicht
v-LN: 1519613
Rappe Hannoveraner
Quatschkopf
Wanda
Windspiel
v-LN: 6535674
Dunkelbrauner Hannoveraner
Werther's Erbe
Hannoveraner
Ria
Hannoveraner
RA Illyria
v-LN: 1898728
Brauner Holsteiner
Illyrino
v-LN: 2546860
Rappe Schwedisches Warmblut
Iromen
Sansad II
Careless Whisper
v-LN: 1619314
Fuchs Holsteiner
Cantus
Fara
Avkomma i registret
Quereinsteiger har ingen avkomma listat
Sök Avkomma
Mer information
Quereinsteiger har ingen mer information
Bedöm
RA Quereinsteiger was approved for evaluations because of nationalen results and was evaluated on 02.12.2023
Conformation:
8
Movement:
6
Rideability:
9
Type:
7
Overal Impression:
8
All in all
38
points
Priser
Quereinsteiger har ingen priser
Vinningar i registret
Quereinsteiger är inte registrerad på någon association
Quereinsteiger nått 402 turneringspoäng.
Plats
Datum
Tillkännagivande
Händelse
Lokalisering
Ägaren
Ryttare
22
2024-04-21
Zuchtbewertung ältere Hengste Hannoveraner
9. VPR Zuchttag
Horse Performance Center
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
41
2024-03-23
Youngster-Cup Springen Kl.M* 6-8yo
H A L L E N . C U P . 2 0 2 4 . quali#04
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
29
2024-03-16
Youngster-Cup Springen Kl.M* 6-8yo
H A L L E N . C U P . 2 0 2 4 . quali#03
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
47
2024-03-02
Youngster-Cup Springen Kl.M* 6-8yo
H A L L E N . C U P . 2 0 2 4 . quali#02
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
54
2024-02-23
Youngster-Cup Springen Kl.M* 6-8yo
H A L L E N . C U P . 2 0 2 4 . quali#01
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
13
5.7/65.7s)
2023-12-31
Showjumping Young Horse Tour 7yo Finals
Winterfest am Sternhof
Sternhof
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
20
6.8)
2023-12-30
Showjumping Young Horse Tour 7yo
Winterfest am Sternhof
Sternhof
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
Pkt:39/80.7s)
2023-12-27
Punktespringen Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
Z:82s [0 F.])
2023-12-27
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
Z:142.8s [8 F.])
2023-12-27
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
Z:141.1s [8 F.])
2023-12-27
Springprüfung Kl.L, Abteilung 4
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
2023-12-24
Finale: Springen Kl. M
Adventscup - 4. Advent - Finale
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
2023-12-21
L Springen, Abteilung 2
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-12-21
L Zeitspringen, Abteilung 4
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-12-21
M* Springen, Abteilung 4
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-12-21
M** Springen, Abteilung 2
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-12-18
Zeitspringen M* - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
2023-12-18
Glücksspringen M** - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-12-18
Stilspringen S* - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
20
2023-12-17
3. Qualifikation: Springen Kl. M
Adventscup - 3. Advent - 3. Qualifikation
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
F:12 [12+0]/60.14s)
2023-12-16
Zeitspringprüfung Kl. L gesponsert von Libricus
Late Entry Kronhausen Spezial III
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
F:4 [4+0]/61.51s)
2023-12-16
Springprüfung m. steigenden Anforderungen Kl. M*
Late Entry Kronhausen Spezial III
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
20
F:8 [8+0]/56.67s)
2023-12-16
Dufrane mbH sponsert Zwei-Phasen-Springprüfung Kl. M**
Late Entry Kronhausen Spezial III
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
el.
2023-12-15
Zwei-Phasen Springen Klasse M*
Weihnachtsfest 2023 - Springen
Hofer Stables
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
22
Z:139.6s [4 F.])
2023-12-15
Zeitspringen Klasse M**
Weihnachtsfest 2023 - Springen
Hofer Stables
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
Z:109.6s [0 F.])
2023-12-11
Springprüfung nach Fehler und Zeit Klasse M*, Abteilung 2
5. Weihnachtsmarkt
Sporthorses Thompson
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
Z:118.4s [4 F.])
2023-12-11
Zwei-Phasen Springprüfung Klasse M*, Abteilung 1
5. Weihnachtsmarkt
Sporthorses Thompson
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
Pkt:10/104.2s)
2023-12-11
Punkte-Springprüfung mit Joker Klasse M**, Abteilung 4
5. Weihnachtsmarkt
Sporthorses Thompson
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
15
2023-12-10
2. Qualifikation: Springen Kl. M
Adventscup - 2. Advent - 2. Qualifikation
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
5.8)
2023-12-10
Springpferdeprüfung M
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
5.3)
2023-12-10
Springpferdeprüfung S
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
6.7)
2023-12-10
Stilspringen M*
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
23
F:16 [16+0]/65.9s)
2023-12-10
Zeitspringen M*
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
6.7)
2023-12-10
Stilspringen M**
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
F:10 [0+10]/124.5s)
2023-12-10
Zeitspringen M**, Abteilung 1
Finale RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm - 10.12.23
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
7.4)
2023-12-09
Springpferde M*, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
19
6.2)
2023-12-09
Springpferde M**, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
2023-12-09
Youngster M** Springen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
7.5)
2023-12-09
M* Stilspringen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
2023-12-09
M* Springen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-12-09
M* Punktespringen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
7.2)
2023-12-09
M** Stilspringen, Abteilung 2
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
2023-12-09
M** Springen, Abteilung 3
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-12-09
M** Punktespringen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
17
F:5 [4+1]/65.94s)
2023-12-08
Dufrane mbH sponsert Zwei-Phasen-Springprüfung Kl. M**
Late Entry Kronhausen Spezial II
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
F:4 [4+0]/69.60s)
2023-12-08
Springprüfung m. steigenden Anforderungen Kl. M*
Late Entry Kronhausen Spezial II
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-12-03
Springen L - Abteilung 7
NCC Kleines Springfest II
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-12-03
Springen M - Abteilung 1
NCC Kleines Springfest II
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-12-03
1. Qualifikation: Springen Kl. M
Adventscup - 1. Advent - 1. Qualifikation
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
2023-12-02
M* Springen, Abteilung 2
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-12-02
M** Springen, Abteilung 3
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-12-02
S* Springen, Abteilung 4
TS Moloney Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
7.6)
2023-11-30
Springpferdeprüfung Kl.M, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
Z:154.8s [0 F.])
2023-11-30
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
Z:145.6s [8 F.])
2023-11-30
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 3
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
Pkt:42/73.0s)
2023-11-30
Punktespringen Kl.M*, Abteilung 4
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
45
2023-11-30
Knock-Out Springen - Runde 1
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-11-30
Knock-Out Springen - Runde 2
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
43
2023-11-30
Knock-Out Springen - Runde 3
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-11-30
Knock-Out Springen - Runde 4
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-30
Knock-Out Springen - Runde 5 (Finale)
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
7.3)
2023-11-29
Springpferde L, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
7.0)
2023-11-29
Springpferde M*, Abteilung 2
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
20
5.6)
2023-11-29
Springpferde M**, Abteilung 2
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-29
Youngster M** Springen, Abteilung 3
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-11-29
Youngster S* Springen
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
7.0)
2023-11-29
M* Stilspringen, Abteilung 6
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
2023-11-29
M* Springen, Abteilung 1
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-11-29
M* Punktespringen, Abteilung 5
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
7.2)
2023-11-29
M** Stilspringen, Abteilung 3
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-29
M** Springen, Abteilung 4
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-29
M** Punktespringen, Abteilung 4
Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
2023-11-26
L** Punktespringen, Abteilung 3
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-11-26
M* Stilspringen, Abteilung 5
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-11-26
M** Zeitspringen, Abteilung 10
Seamair Springstunde
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-24
Springen Kl. M*, Abteilung 2
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-11-24
Springen Kl. M**, Abteilung 2
Springturnier
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
6.0)
2023-11-23
Springpferdeprüfung Kl.M, Abteilung 3
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
Z:143.1s [8 F.])
2023-11-23
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 6
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
Z:141.4s [4 F.])
2023-11-23
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 2
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
Pkt:41/91.0s)
2023-11-23
Punktespringen Kl.M*, Abteilung 8
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-11-23
Springpferdeprüfung Klasse M* (von 5 bis 7 Jahre)
Mittlerer Turniertag
Turnierstall Summerland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-11-23
M*- Springen
Mittlerer Turniertag
Turnierstall Summerland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-11-23
M**- Springen
Mittlerer Turniertag
Turnierstall Summerland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
7.4)
2023-11-20
Springpferdeprüfung Kl.M, Abteilung 2
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
Z:160.9s [12 F.])
2023-11-20
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 3
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
Z:154.2s [4 F.])
2023-11-20
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
Pkt:35/74.7s)
2023-11-20
Punktespringen Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-11-19
Springen Klasse L - Gruppe 2
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
2023-11-19
Springen Klasse M* - Gruppe 1
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-11-19
Springen Klasse M** - Gruppe 2
Spring zum Himmel
Turnierstall Zille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
19
Z:151.2s [4 F.])
2023-11-17
Zeitspringen Kl.M*, 2. Abt.
4 . d a y s . 4 . #01/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
Pkt:36/74.9s)
2023-11-17
Punktespringen mit Joker Kl.M**, 2. Abt.
4 . d a y s . 4 . #01/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
15
Z:148.9s [4 F.])
2023-11-17
Zeitspringen Kl.S*, 2. Abt.
4 . d a y s . 4 . #01/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
Z:132.4s [4 F.])
2023-11-16
Springprüfung Kl.L, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
Z:137.5s [4 F.])
2023-11-16
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
Z:145.6s [8 F.])
2023-11-16
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
6.7)
2023-11-16
Springpferdeprüfung Kl.M
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
F:0 [0+0]/67.13s)
2023-11-15
Zwei-Phasen-Springprüfung Kl. M* präsentiert von Regensburgerversicherungen
Late Entry Kronhausen Spezial I
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
21
F:8 [8+0]/64.55s)
2023-11-15
Zwei-Phasen-Springprüfung Kl. M** präsentiert von Regensburgerversicherungen
Late Entry Kronhausen Spezial I
Sportpferde Chúille
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
6.3)
2023-11-13
Springpferdeprüfung Kl.L, Abteilung 4
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
Z:120.7s [0 F.])
2023-11-13
Springprüfung Kl.L, Abteilung 7
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
Z:110.9s [0 F.])
2023-11-13
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
Z:133.9s [4 F.])
2023-11-13
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 2
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-11-11
Springpferdeprüfung A - Abteilung 6
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
2023-11-11
Springpferdeprüfung L - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-11-11
Springpferdeprüfung M - Abteilung 3
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-11-11
Zeitspringen M* - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-11-11
Glücksspringen M** - Abteilung 6
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
2023-11-10
Springprüfung Kl.M* , Abteilung 4
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
Z:144.4s [8 F.])
2023-11-10
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 1
LATE ENTRY Spring- und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
Pkt:43/63.2s)
2023-11-09
Punktespringprüfung Kl.L, Abteilung 4
LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
5.1)
2023-11-09
Stilspringprüfung Kl.L, Abteilung 2
LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
7.7)
2023-11-09
Stilspringprüfung Kl.M**, Abteilung 1
LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
Z:127.4s [0 F.])
2023-11-09
Springprfg.Kl.M* m.Stechen, Abteilung 4
LATE ENTRY Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
22
2023-11-06
Springprüfung Klasse M*, Abteilung 2
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
19
2023-11-06
Springprüfung Klasse M**, Abteilung 1
Hallenspringen am Haffelsee
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
Z:125.8s [12 F.])
2023-11-05
Springprüfung Kl.M*, Abteilung 8
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
Z:102.7s [4 F.])
2023-11-05
Springprüfung Kl.M**, Abteilung 6
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
Pkt:39/101.3s)
2023-11-05
Punktespringprüfung Kl.S*, Abteilung 5
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
6.7)
2023-11-05
Springpferdeprüfung Kl.M
LATE ENTRY Spring und Dressur Turnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
7.2)
2023-11-05
Springpferdeprüfung Klasse M (5-7 Jährig)
73. Joisser Youngsters
Aufzuchtshof Joisser
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
2023-11-02
Zeitspringen Kl.M*, 1. Abt.
a l l e r . S E E L E N . 2023
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
2023-11-02
Zeitspringen Kl.M** für 7- bis 9-Jährige
a l l e r . S E E L E N . 2023
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
2023-10-31
Springprüfung Klasse M, Abteilung 5
Gruselspass an Halloween
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
2023-10-31
Knock-Out Springen - Runde 1
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
15
2023-10-31
Knock-Out Springen - Runde 2
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
22
2023-10-31
Knock-Out Springen - Runde 3
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
30
2023-10-31
Knock-Out Springen - Runde 4
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
23
2023-10-31
Knock-Out Springen - Runde 5 (Finale)
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-10-25
Springen Kl. M*, Abteilung 1
Dressur & Springen
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-10-25
Springen Kl. M**, Abteilung 2
Dressur & Springen
TS Ponyland
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
6.9)
2023-10-23
M* Stilspringen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-10-23
M* Springen, Abteilung 3
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
2023-10-23
M* Punktespringen, Abteilung 1
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
17
6.3)
2023-10-23
M** Stilspringen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-10-23
M** Springen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-10-23
M** Punktespringen, Abteilung 1
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
6.9)
2023-10-22
Springpferdeprüfung M
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
7.0)
2023-10-22
Springpferdeprüfung S
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
22
5.2)
2023-10-22
Stilspringen M*
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
F:4 [4+0]/56.8s)
2023-10-22
Zeitspringen M*
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
14
6.4)
2023-10-22
Stilspringen M**
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
F:8 [8+0]/63.4s)
2023-10-22
Zeitspringen M**, Abteilung 2
RVE Pokal - Springtag mit Rahmenprogramm
Reitverein Eichenau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-10-21
Springprüfung Kl. L, Abteilung 2
Jubiläumsspringen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
17
2023-10-21
Springprüfung Kl. M**, Abteilung 1
Jubiläumsspringen
Die Haltergemeinschaft
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-10-20
Springen M - Abteilung 11
NCC Kleines Springfest
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-10-20
Springen S* - Abteilung 3
NCC Kleines Springfest
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
7
2023-10-19
Zwei-Phasen-Springen Kl.M*, 1. Abt.
J U M P . J U M P . #06/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
12
Pkt:20/62.1s)
2023-10-19
Jokerspringen Kl.M**, 1. Abt.
J U M P . J U M P . #06/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
16
5.5)
2023-10-18
M* Stilspringen, Abteilung 4
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-10-18
M* Springen, Abteilung 1
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
2023-10-18
M* Punktespringen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
9.1)
2023-10-18
M** Stilspringen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-10-18
M** Springen, Abteilung 2
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-10-18
M** Punktespringen, Abteilung 3
TS Moloney Showjumping Classics
Turnier und Auktionsstall John Moloney
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
24
5.5)
2023-10-14
Springpferdeprüfung Kl. M*
Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
18
4.2)
2023-10-14
Springpferdeprüfung Kl. M**, Abteilung 1
Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
19
6.7)
2023-10-14
Youngster Springprüfung Kl. S
Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
7.6)
2023-10-12
Springpferdeprüfung Kl. M*, Abteilung 1
[Pemberley Events] Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
7.6)
2023-10-12
Springpferdeprüfung Kl. M**, Abteilung 2
[Pemberley Events] Late Entry YH
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-10-10
Springpferdeprüfung M - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-10-09
Springen M - Abteilung 2
NCC Springfreude in hohen Dosen
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-10-09
Springen M** - Abteilung 1
NCC Springfreude in hohen Dosen
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-10-06
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 2
Seamair Grand Finale der Höhenflüge
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-10-06
M Standardspringen, Abteilung 17
Seamair Grand Finale der Höhenflüge
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-10-06
M Punktespringen, Abteilung 9
Seamair Grand Finale der Höhenflüge
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
8.1)
2023-10-05
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 1
Tourmaline Herbstglanz Springfest
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
5.7)
2023-10-05
M Stilspringen, Abteilung 2
Tourmaline Herbstglanz Springfest
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
2023-10-05
M Standardspringen, Abteilung 12
Tourmaline Herbstglanz Springfest
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
2023-10-05
M Punktespringen, Abteilung 9
Tourmaline Herbstglanz Springfest
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
7.1)
2023-10-04
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 8
Douwahell Goldener Oktober Springklassiker
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
6.1)
2023-10-04
M Stilspringen, Abteilung 3
Douwahell Goldener Oktober Springklassiker
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-10-04
M Standardspringen, Abteilung 7
Douwahell Goldener Oktober Springklassiker
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
4
2023-10-04
M Punktespringen, Abteilung 8
Douwahell Goldener Oktober Springklassiker
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
6.5)
2023-10-03
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 12
Siachun Blätterrausch Springherausforderung
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
6.2)
2023-10-03
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 2
Siachun Blätterrausch Springherausforderung
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
5
7.3)
2023-10-03
M Stilspringen, Abteilung 10
Siachun Blätterrausch Springherausforderung
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
2
2023-10-03
M Standardspringen, Abteilung 17
Siachun Blätterrausch Springherausforderung
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-10-03
M Punktespringen, Abteilung 12
Siachun Blätterrausch Springherausforderung
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
7.7)
2023-10-02
Springpferdeprüfung Klasse L, Abteilung 2
Seamair Herbstzauber Springparade
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
5.8)
2023-10-02
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 5
Seamair Herbstzauber Springparade
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
11
2023-10-02
M Standardspringen, Abteilung 19
Seamair Herbstzauber Springparade
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
2023-10-02
M Punktespringen, Abteilung 11
Seamair Herbstzauber Springparade
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
119
2023-09-30
Knock-Out Springen - Runde 1
Knock-Out-Springen
Maple Hill Equestrian
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
9
7.3)
2023-09-25
Stilspringen Klasse L*, Abteilung 2
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
18
6.5)
2023-09-25
Stilspringen Klasse L**
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
32
74.01s)
2023-09-25
Zeitspringen Klasse M*
Kailua Events Springturnier
Kailua Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
10
Z:76.8s [4 F.])
2023-09-22
Zeitspringprüfung Klasse S** - große Tour, Abteilung 5
Vesländische Meisterschaften 2023
Schlosspark Schalingen
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
1
2023-09-21
Glücksspringen Klasse M*, Abteilung 2
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
2023-09-21
Springprüfung mit Idealzeit Klasse M**, Abteilung 1
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-09-21
Glücksspringen Klasse M**, Abteilung 2
Haffelsee Showjumping Classics
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
19
6.7)
2023-09-20
Stilspringprüfung Klasse S** - große Tour, Abteilung 3
Vesländische Meisterschaften 2023
Schlosspark Schalingen
Gestüt Schwarze Perle
Rike Ender
21
2023-09-19
Zeitspringen Kl.M**
J U M P . J U M P . #05/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
8
2023-09-19
Zwei-Phasen-Springen Kl.M**
J U M P . J U M P . #05/23
Eventzentrum Zahr
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
30
F:6 [4+2]/77.15s)
2023-09-16
MEDIUM Springprüfung Kl. M*
Hannoveraner Championat 2023
Pemberley Events
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
6
Z:110.3s [8 F.])
2023-09-15
Springprüfung Klasse M, Abteilung 3
Spontanes Springturnier
Gestüt Möhrental
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
1
2023-09-14
Springpferdeprüfung M - Abteilung 7
NCC Junge Sterne
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
13
2023-09-14
Springpferdeprüfung S - Abteilung 1
NCC Junge Sterne
Nereus Competition Corner
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
15
2023-09-10
Springprüfung Klasse L, Abteilung 5
Late Entry Springturnier
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
17
2023-09-10
Springprüfung Klasse M, Abteilung 3
Late Entry Springturnier
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
3
2023-09-07
M Springen, Abteilung 8
Back To The Future 2023
Turnierstall Kleemann
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen-Hermes
18
6.7)
2023-09-07
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 3
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
2
7.8)
2023-09-07
Springponyprüfung Klasse M
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
26
5.3)
2023-09-07
Ponystilspringprüfung Klasse M*, Abteilung 2
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
15
Z:83.9s [8 F.])
2023-09-07
Zeitspringprüfung Klasse M**, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
8
6.7)
2023-09-05
Springpferdeprüfung Kl.S
Meisterschaft der jungen Spring-und Dressurpferde Tag 2
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen Hermes
8
6.7)
2023-09-04
Springpferdeprüfung Kl.S, Abteilung 1
Meisterschaft der jungen Spring-und Dressurpferde
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
Lija Dahmen Hermes
10
7.1)
2023-08-22
Springpferdeprüfung Klasse M, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
13
6.4)
2023-08-22
Springponyprüfung Klasse M
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
7
7.0)
2023-08-22
Ponystilspringprüfung Klasse M*, Abteilung 1
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
5
Z:71.7s [4 F.])
2023-08-22
Zeitspringprüfung Klasse M**, Abteilung 4
Couture Jumping Club
Sportzentrum Redbird
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
5
Z:106s [4 F.])
2023-08-17
Springprüfung Kl.L, Abteilung 1
Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
17
Z:166.3s [0 F.])
2023-08-17
Springprüfung Kl.M** - Jungpferdeprüfung, Abteilung 2
Springturnier
Gestüt Rheinau
Gestüt Schwarze Perle
John Likens
6
2023-08-14
Punktespringen A** - Abteilung 2
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Irine Papadopoulos
10
2023-08-14
Stilspringen L - Abteilung 1
Strand-Springen
Gutshof Erlengrund
Gestüt Schwarze Perle
Irine Papadopoulos
14
2023-08-13
Springprüfung Klasse M*, Abteilung 2
Spontanes Springvergnügen
Team James
Gestüt Schwarze Perle
Marco Reimer
Diese Seite wurde in 0.346 Sekunden geladen
© 2012 - 2024 All Rights Reserved.
Kontakta
Denna webbplats är ren fiktion.
All information och djur på denna sida är inte verklig och har ingen ursprung i verkliga avel.
Likheterna slump och inte är avsedda.